Jednym ze stałych punktów Festiwalu Nauki i Sztuki w Bielsku-Białej jest Dyktando o tytuł Beskidzkiego Mistrza Ortografii, prowadzone tradycyjnie przez prof. Jerzego Bralczyka. Tegoroczna, dziesiąta już edycja konkursu, odbędzie się 29 maja br. o godz. 9:00 w kampusie Uniwersytetu Bielsko-Bialskiego.
Jerzy Bralczyk – polski językoznawca, specjalizujący się w badaniach nad językiem mediów, reklamy i polityki. Członek Rady Języka Polskiego i jeden z najważniejszych popularyzatorów kultury języka polskiego. Autor takich publikacji, jak: O języku polskiej propagandy politycznej lat siedemdziesiątych (1984), Język na sprzedaż (1996), Mówi się: poradnik językowy profesora Bralczyka (2009), Wszystko zależy od przyimka, (wspólnie z profesorami Miodkiem i Markowskim, 2017), Pokochawszy. Miłość w języku (wspólnie z żoną, Lucyną Kirwil, 2018). Od 2014 roku sprawuje honorowy patronat nad wszystkimi edycjami Beskidzkiego Dyktanda organizowanego podczas Beskidzkiego Festiwalu Nauki i Sztuki.
Dwa lata temu tekst dyktanda rozpoczynał się następująco:
W szkołach Trójwsi beskidzkiej trwa przygotowanie do dyktanda na tematy związane z regionem. Warto by powtórzyć nazwy górskich szczytów – Skrzyczne chyba zbyt łatwe, a Hrobacza Łąka? Jeśliby się spodziewać czegoś z geologii, to być może zlepieńców, margli i wapieni – naprzemianległych warstw skał osadowych.
Czy w tym roku będzie łatwiej…? Przekonamy się już niebawem!
©2024 Wszystkie prawa zastrzeżone.
"XXIV Beskidzki Festiwal Nauki i Sztuki"
UMOWA Nr POPUL/SP/0070/2023/01
Projekt finansowany ze środków budżetu państwa, w ramach programu „Społeczna odpowiedzialność nauki II” Ministra Edukacji i Nauki
DOFINANSOWANIE
114 620,00 zł
CAŁKOWITA WARTOŚĆ
127 520,00 zł
DATA PODPISANIA UMOWY
18.08.2023 r.