Zapraszamy na XXV Beskidzki Festiwal Nauki i Sztuki

Aktualności

Jubileuszowa edycja Beskidzkiego Festiwalu Nauki i Sztuki

Data: 17.04.2025 Kategoria: Informacje

Uniwersytet Bielsko-Bialski wraz z partnerami zaprasza na XXV Beskidzki Festiwal Nauki i Sztuki – wydarzenie, które od 25 lat popularyzuje w Bielsku-Białej i regionie naukę, prezentuje osiągnięcia naukowców i przybliża nowe technologie. Jubileuszowa odsłona festiwalu odbędzie się w maju i czerwcu. W programie przewidziane są m.in. wykłady, warsztaty, wystawy, pikniki naukowe oraz spotkania z ekspertami reprezentującymi różne dziedziny nauki i kultury. Jak zwykle, oferta wydarzeń jest bogata i skierowana do uczestników w każdym wieku.

Hasło tegorocznego Festiwalu – „Anatomia nauki – wiedza ukryta pod powierzchnią” – zachęca do przyjrzenia się temu, co niewidoczne na pierwszy rzut oka. Pokazuje, że nauka pomaga lepiej zrozumieć świat, także w jego mniej oczywistych aspektach. Nawiązuje również do działalności Wydziału Nauk o Zdrowiu UBB, który w tym roku pełni rolę wiodącego organizatora wydarzenia.

„Rzeczywistość fizyczną poznajemy najpierw zmysłowo. Jest to jednak obraz niepełny. Zatem mamy też ciągle możliwość zgłębiania jej natury, tej niewidocznej bezpośrednio, nieodkrytej i na ten moment niezrozumianej. Jesteśmy w drodze z potencjałem odkrywania „nieznanego”, co stale przybliża nas do prawdy, dobra i piękna” – podkreśla prof. dr hab. Ernest Zawada, główny koordynator Festiwalu.

Główne wydarzenia XXV Beskidzkiego Festiwalu Nauki i Sztuki:

  • 5 maja – 1 czerwca
    Interaktywna wystawa „Gdzie wzrok nie sięga” w Centrum Handlowym Gemini Park w Bielsku-Białej – poświęcona zjawiskom optycznym, świetlnym oraz iluzji, dedykowana pasjonatom nauki w każdym wieku.
  • 17 maja
    Pokazy naukowe i warsztaty z udziałem Centrum Nauki Leonardo da Vinci (Gemini Park, Bielsko-Biała).
  • 25 maja
    Piknik Naukowy w Parku im. Juliusza Słowackiego w Bielsku-Białej – wydarzenie, które łączy naukę z rodzinną zabawą.
  • 26 maja
    Gala Festiwalowa w Bielskim Centrum Kultury im. Marii Koterbskiej.
  • 27 maja
    Akademia Młodych Talentów – zajęcia edukacyjne dla dzieci w kampusie Uniwersytetu Bielsko-Bialskiego. Gość specjalny: Centrum Nauki Kopernik.
  • 28 maja
    Beskidzkie Dyktando Festiwalowe pod patronatem prof. Jerzego Bralczyka, warsztaty i wykłady dla młodzieży szkolnej oraz finał III Konkursu Poetyckiego im. prof. Anny Węgrzyniak.
  • 29 maja
    Spotkanie autorskie z prof. Jerzym Bralczykiem pt. „O mówieniu i słuchaniu” (Czechowice-Dziedzice).
  • 30 maja
    Piknik Naukowy w Czechowicach-Dziedzicach na terenie Miejskiej Biblioteki Publicznej z udziałem astronoma Karola Wójcickiego.
  • 10 czerwca
    Konferencja naukowa „Żywiecczyzna: ciągłość dziejów i kultury” w żywieckim Ratuszu.
  • 11 czerwca
    Wykłady dla uczniów szkół średnich w Branżowym Centrum Umiejętności w Żywcu.

W ramach festiwalu powstanie również seria podcastów naukowych z udziałem pracowników Uniwersytetu Bielsko-Bialskiego, zrealizowana przez dziennikarza Szymona Brandysa.

Udział we wszystkich wydarzeniach jest bezpłatny. 

„XXV jubileuszowy Festiwal Nauki i Sztuki” – projekt dofinansowany ze środków budżetu państwa, przyznanych przez Ministra Nauki w ramach Programu Społeczna odpowiedzialność nauki II. 

Plakat festiwalu

loga1.webp

XXV Jubileuszowy Beskidzki
Festiwal Nauki i Sztuki

Projekt dofinansowany ze środków budżetu państwa, przyznanych przez Ministra Nauki w ramach Programu Społeczna odpowiedzialność nauki II. 
Umowa nr POPUL/SP/0133/2024/02 
Rok realizacji 2024 – 2025

loga2.webp

DOFINANSOWANIE
196 250,00 zł

CAŁKOWITA WARTOŚĆ
176 550,00 zł

DATA PODPISANIA UMOWY
11.12.2024 r.