Profesor Ernest Zawada, wybitny artysta i pedagog, 26 maja br. w Muzeum Miejskim w Żywcu - oficyny w ramach XXIV BFNiS zaprezentuje swoje prace, które łączą w sobie głębokie refleksje nad przeszłością z nowoczesnymi interpretacjami współczesności. Wystawa "Wczoraj i dziś" to unikalna okazja, aby zobaczyć, jak zmieniające się czasy wpływają na twórczość i sposób postrzegania świata przez artystę.
Każda grafika i obraz na tej wystawie opowiada swoją własną historię, pełną emocji, kolorów i niesamowitych detali. To prawdziwa uczta dla oczu i ducha, która z pewnością zainspiruje każdego odwiedzającego.
Ernest Zawada urodził się w 1971 roku w Cieszynie, ale jego domem jest dziś Bielsko-Biała. Uczęszczał do Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych w Bielsku-Białej, później kształcił się na Wydziale Malarstwa w Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, gdzie w 1995 roku zdobył dyplom z wyróżnieniem w pracowni prof. Stefana Gierowskiego.
W 2001 roku uzyskał stopień doktora, w 2008 roku doktora habilitowanego, a w 2009 roku tytuł profesora nadzwyczajnego nauk o sztukach pięknych o specjalności malarstwo (ASP Warszawa). W międzyczasie dwukrotnie otrzymał Stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego (1995, 2007) oraz nominację do Nagrody Marszałka Województwa Śląskiego i Nagrody Ikara przyznawanej przez Prezydenta Miasta Bielska Białej (2006). W 2020 roku, decyzją Prezydenta RP, otrzymał tytuł profesora nauk humanistycznych.
Wykształcenie i wieloletnie doświadczenie pozwoliły mu objąć stanowisko nauczyciela akademickiego oraz spełniać się w roli promotora i recenzenta prac dyplomowych. Aktualnie pełni funkcję dziekana Wydziału Humanistyczno-Społecznego w Uniwersytecie Bielsko-Bialskim oraz funkcję kuratora Galerii Akademickiej, jest też uczestnikiem konferencji dotyczących edukacji plastycznej i autorem happeningów w przestrzeni publicznej.
Ernest Zawada zajmuje się malarstwem sztalugowym i ściennym, grafiką warsztatową, rzeźbą i przestrzennymi instalacjami artystycznymi. W swojej sztuce skupia się na prostocie i ekspresji, a jego specjalnością jest pejzaż abstrakcyjny.
Artysta ma w swoim dorobku mnóstwo dzieł, które zostały docenione nie tylko w Polsce, ale także poza granicami kraju. Dotychczas brał udział w licznych wystawach, był uczestnikiem 83 wystaw indywidualnych oraz 97 zbiorowych, które miały miejsce w USA (Waszyngton, Nowy Jork), we Włoszech (Rzym, Wenecja), na Węgrzech (Budapeszt), w Austrii (Wiedeń), w Belgii (Bruksela), w Wielkiej Brytanii (Londyn), w Słowacji (Bratysława), na Ukrainie (Stanisławów) czy w Czechach (Ostrawa).
Dzieła malarza były prezentowane również na kilku prestiżowych, zagranicznych wystawach, między innymi w Espace Gallery w Brukseli czy w ramach AQUAart – VENICE w Scuola Grande San Teodoro w Wenecji oraz na XIII Biennale International Tamara Art. Award- Fortezza da Basso we Florencji, gdzie artysta prezentował prace obok dzieł Tamary Łempickiej. W Polsce swoje prace prezentował między innymi podczas wystawy w ramach Festiwalu Karuzela Cooltury oraz kolejnych edycji Międzynarodowego Festiwalu Sztuki Ulicy w Warszawie.
Obecnie jedna z największych stałych wystaw, na których można podziwiać jego twórczość, mieści się w warszawskiej Galerii Zapiecek. Część dzieł znajduje się w kolekcjach prywatnych w kraju i na świecie (np. kolekcja Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego). Niektóre z prac artysty znalazły się w kolekcjach muzealnych, między innymi w Wiśle, Bielsku Białej, Watykanie czy Acco w Izraelu.
Część reprodukcji jego dzieł zostało umieszczonych w albumie wydanym przez Galerię Prezydencką w Warszawie, gdzie znalazły się obok prac znamienitych malarzy, takich jak Jerzy Nowosielski, Stefan Gierowski, Jan Tarasin, Henryk Stażewski, Władysław Hasior, Jerzy Tchórzewski, Rajmund Ziemski i wielu innych polskich mistrzów malarstwa..
Serdecznie zapraszamy wszystkich miłośników sztuki, pasjonatów historii oraz tych, którzy chcą doświadczyć czegoś wyjątkowego. Przyjdźcie i odkryjcie, jak wspaniale można łączyć tradycję z nowoczesnością w dziełach artystycznych.
Wystawa czynna będzie do 17 czerwca 2024 roku. Kuratorem wystawy jest dr Małgorzata Bizoń-Jopek.
©2024 Wszystkie prawa zastrzeżone.
"XXIV Beskidzki Festiwal Nauki i Sztuki"
UMOWA Nr POPUL/SP/0070/2023/01
Projekt finansowany ze środków budżetu państwa, w ramach programu „Społeczna odpowiedzialność nauki II” Ministra Edukacji i Nauki
DOFINANSOWANIE
114 620,00 zł
CAŁKOWITA WARTOŚĆ
127 520,00 zł
DATA PODPISANIA UMOWY
18.08.2023 r.